WP Wydarzenie specjalne Partner edycji
WP Wydarzenie specjalne Partner edycji logo T-Mobile

Czy uniwersytety odejdą do lamusa – jaka będzie przyszłość edukacji?

Partner edycji logo T-Mobile
Pióra z atramentem wyparły długopisy, opasłe tomy lektur dziś uczniowie zastępują ebookami, a zamiast "Złotych myśli" mamy… social media. Za 20 lat współczesna forma edukacji stanie się równie nieaktualna, co szkoła z lat 90. Które rozwiązania trafią do lamusa i co przyniesie przyszłość?

Dwadzieścia lat temu niemal każda szkoła dysponowała salą do informatyki. To nie brak sprzętu był problemem, ale… wiedza. Jak przypominają goście programu "Wczoraj & Jutro", wielu nauczycieli informatyki niezbyt orientowało się w tym temacie. Na uczelniach z kolei popularnym urządzeniem był rzutnik, choć raczej nikt pozytywnie nie wspomina jego jakości. Całkiem inaczej przebiegał też sam proces nauki – w erze, w której internet dopiero raczkował, informacji szukało się wyłącznie w książkach. Prestiżowe było wręcz posiadanie wszystkich tomów encyklopedii. Na szczęście dziś nie musimy już korzystać z tradycyjnych dzienniczków i indeksów, które lubiły się gubić i brudzić.

WCZORAJ & JUTRO / ODC. 5 Czy uniwersytety odejdą do lamusa?

A co przyniesie przyszłość w kontekście edukacji? Eksperci cyklu "Człowiek 2040" są pewni, że jednym z największych postępów będzie wdrożenie personalizacji nauczania. Dzięki sztucznej inteligencji weryfikującej na bieżąco postępy ucznia oraz testom umiejętności proponowane będą materiały lekcyjne, dzięki którym uczeń szybko nadrobi zaległości. Ale przyszłość niekoniecznie rysuje się wyłącznie w różowych barwach. Jedna z wizji mocno podzieliła naszych gości. Część osób, m.in. Michał Piróg i Karol Wójcicki, stanowczo sprzeciwiają się pomysłowi zamknięcia uniwersytetów i przestawienia się na mikrokursy, czyli krótkich, ale skupionych na danym zagadnieniu szkoleniach.

A kto pozytywnie ocenia perspektywę zapotrzebowania na humanistów na rynku pracy? Obejrzyj poniższe wideo, by znaleźć odpowiedź na to pytanie, sprawdzić inne ciekawe wizje przyszłości i przypomnieć sobie, jak dawniej kształcili się Polacy.

Czy uniwersytety odejdą do lamusa?

Źródło: Tmobile